Überprüfungswettkampf
Berlin (GER) 24 October 2020 Source: www.eisschnelllauf.berlin
500m Women - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Lea Sophie SCHOLZ | LN3 | GER | 41,07 | ||
2 | Alexandra Charlotte SAUER | LYA | GER | 46,40 | PR SB | |
3 | Anne KÖPP | LYA | GER | 47,49 | SB | |
4 | Clarissa PAGANO | LC1 | GER | 47,96 | SB | |
5 | Luisa JARMATZ | LYA | GER | 48,73 | PR SB | |
6 | Nea Malin SCHÖBEL | LYA | GER | 48,80 | PR SB | |
7 | Neele GÖPELT | LYB | GER | 49,54 | ||
8 | Emely SCHÜRMANN | LYA | GER | 50,02 | SB | |
9 | Anna DIATCHENKO | LYB | GER | 50,19 | PR SB | |
10 | Isa DE SOUZA FERRAZ HÖLLEIN | LYB | GER | 57,61 | SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
500m (2) Women - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Neele GÖPELT | LYB | GER | 49,31 | SB | |
2 | Anna DIATCHENKO | LYB | GER | 51,87 | ||
3 | Jenny BAO LE | LYC | GER | 55,21 | PR SB | |
4 | Ella SCHKUTEK | LYC | GER | 55,98 | SB | |
5 | Isa DE SOUZA FERRAZ HÖLLEIN | LYB | GER | 56,38 | SB | |
6 | Onelia DABKOWSKA | LYC | GER | 1.03,87 | PR SB | |
7 | Marie KÖBERNICK | LYC | GER | 1.04,18 | SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sofie ADEBERG | LC2 | GER | 1.29,27 | SB | |
2 | Lucy BOLLERT | LC1 | GER | 1.32,72 | SB | |
3 | Emma Charlotte WOLF | LC2 | GER | 1.32,97 | SB | |
4 | Paula KÖNIG | LC1 | GER | 1.36,19 | PR SB | |
5 | Gina KNACKSTEDT | LB1 | GER | 1.37,43 | SB | |
6 | Jordine Emma ALTKRÜGER | LC1 | GER | 1.37,73 | SB | |
7 | Anne KÖPP | LYA | GER | 1.38,50 | SB | |
8 | Luisa JARMATZ | LYA | GER | 1.38,87 | PR SB | |
9 | Nea Malin SCHÖBEL | LYA | GER | 1.40,72 | PR SB | |
10 | Emely SCHÜRMANN | LYA | GER | 1.46,04 | SB | |
DQ | Alexandra Charlotte SAUER | LYA | GER | DQ |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1500m Women - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bibiane WERNER | LB1 | GER | 2.19,88 | SB | |
2 | Clarissa PAGANO | LC1 | GER | 2.30,81 | PR SB | |
3 | Elizabeth LAZARIDOU | LB1 | GER | 2.32,93 | SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
200m Women - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Sofie ADEBERG | LC2 | GER | 20,05 | SB | |
2 | Emily HOHENDORF | LB1 | GER | 20,08 | SB | |
3 | Lucy BOLLERT | LC1 | GER | 20,63 | SB | |
4 | Paula KÖNIG | LC1 | GER | 21,32 | SB | |
5 | Emma Charlotte WOLF | LC2 | GER | 21,42 | SB | |
6 | Gina KNACKSTEDT | LB1 | GER | 21,71 | SB | |
7 | Jordine Emma ALTKRÜGER | LC1 | GER | 21,73 | SB |
SB - Season Best
300m Women - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Bibiane WERNER | LB1 | GER | 28,31 | SB | |
2 | Elizabeth LAZARIDOU | LB1 | GER | 29,54 | SB | |
3 | Jenny BAO LE | LYC | GER | 33,63 | SB | |
4 | Ella SCHKUTEK | LYC | GER | 34,97 | SB | |
5 | Onelia DABKOWSKA | LYC | GER | 37,98 | ||
6 | Marie KÖBERNICK | LYC | GER | 45,73 |
SB - Season Best
700m Women - Group 1 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Emily HOHENDORF | LB1 | GER | 1.02,23 | SB |
SB - Season Best
500m Women - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Peggy HERSCHKE | L50 | GER | 52,99 | SB |
SB - Season Best
500m (2) Women - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kaily WUTTIG | LC1 | GER | 51,28 | ||
2 | Vanessa NEUMANN | LC1 | GER | 52,55 | ||
3 | Lucie GOLDE | LYB | GER | 53,48 | SB | |
4 | Vivienne WAGENKNECHT | LYA | GER | 55,64 | SB | |
5 | Lyann LUKAS | LYC | GER | 59,36 | ||
6 | Katrin Hoa SEIDEL | LYC | GER | 1.00,61 | SB | |
7 | Enrika SCZEPANSKY | LYB | GER | 1.03,36 | PR SB | |
8 | Jonna Linea PODUFALL | LYC | GER | 1.08,77 | PR SB | |
9 | Katja POSTOLAKI | LYC | GER | 1.09,26 | PR SB | |
10 | Novalie BERGUNDE | LYB | GER | 1.14,04 | SB |
PR - Personal Record, SB - Season Best
1000m Women - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Peggy HERSCHKE | L50 | GER | 1.51,18 | SB |
SB - Season Best
200m Women - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Katrin Hoa SEIDEL | LYC | GER | 26,83 | SB |
SB - Season Best
300m Women - Group 2 24 October 2020
Rank | Name | Country | Time | |||
---|---|---|---|---|---|---|
1 | Kaily WUTTIG | LC1 | GER | 31,35 | SB | |
2 | Vanessa NEUMANN | LC1 | GER | 31,88 | SB | |
3 | Lucie GOLDE | LYB | GER | 33,47 | SB | |
4 | Vivienne WAGENKNECHT | LYA | GER | 34,05 | SB | |
5 | Lyann LUKAS | LYC | GER | 36,79 | ||
6 | Enrika SCZEPANSKY | LYB | GER | 38,00 | SB | |
7 | Jonna Linea PODUFALL | LYC | GER | 40,66 | SB | |
8 | Katja POSTOLAKI | LYC | GER | 41,87 | SB | |
9 | Novalie BERGUNDE | LYB | GER | 46,40 | SB |
SB - Season Best
Native Language Names